O przestrzeni

Jak wiadomo ze szkoły zniekształceniom czasu towarzyszą często zniekształcenia przestrzeni.

Jadąc do Norwegii byliśmy przygotowani na to, że poruszać się będziemy wolniej. Kraj jest najdłuższy w Europie – 1752 km. Ponadto obowiązuje tu ograniczenie prędkości do 80 km/h i tylko na nielicznych autostradach można rozpędzić się do 100 km/h. Wiedza ta nie przygotowała nas jednak na rzeczywistość.

Jeżeli ktoś z Was jest fanem filmów drogi a nie chce tracić wakacyjnego czasu i pieniędzy na wysyłkę swojego ukochanego środka transportu kontenerem do Stanów czy Australii, powinien przyjechać do Norwegii. Można tu doświadczyć tygodniowej podróży w jednym kierunku. Każdy dzień to kilka przepraw promem, kilkadziesiąt tuneli długich od kilkuset metrów do 25 kilometrów, kilka tysięcy ostrych zakrętów odkrywających coraz to nowe widoki.

3-19

W ciągu kilku godzin można wspiąć się z bujnie omszałego liściastego lasu w arktyczną tundrę i zjechać z powrotem. W ciągu dnia spod lodowców dostać się na Atlantyckie Wyspy.

Korzystanie z dróg w Norwegii nie jest tanie. Wiele z nich jest płatnych a przeprawa promowa kosztuje średnio 60 zł dla samochodu i 20 dla motocykla. Dla amatorów dwóch kółek uciążliwe mogą być też tunele. Drążone wewnątrz gór nie wszystkie mogą być i często nie są wentylowane. Skala pracy i wiedzy inżynierskiej potrzebnej żeby skomunikować ten kraj budzi jednak podziw i jest warta zobaczenia sama dla siebie. W moim prywatnym rankingu są to jak dotąd najlepiej wydane pieniądze za przejazd.

Jednak tym co pociąga mnie najbardziej są subtelne różnice w kolorach, krajobrazie i świetle poszczególnych krain, a nawet wysp. Jest ich tak wiele że można by zaszyć się tutaj i smakować je bez końca…

6-9

5-10

4-13

Location:Wyspa Runde, Norwegia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *