Kościół do-it-yourself

Jednym z symboli turystycznych Norwegii, które trzeba zobaczyć są stavkirke. Jeśli ktoś chce je zobaczyć, ale Norwegia mu nie po drodze, proponujemy wycieczkę do Karpacza i stojącej tam Świątyni Wang.
Drewniane kościoły z X – XIII w., w których symbole chrześcijańskie mieszały się z ciągle obecnymi tutaj wierzeniami. I tak wśród twarzy dwunastu apostołów, jeden z nich to … Odyn. Lub na szczycie filara jest wyrzeźbiona głowa kota – symbol boginii Freji. A portale pełne są rzeźbionych smoków, węży i psów.
Tych budowli było kiedyś ok. Tysiąca, do naszych czasów zachowało się 28. My odwiedziliśmy najbardziej znany w Borgund. Nasze wrażenia?
O ile rzeźbienia wymagały zręczności, umiejętności i doświadczenia, to samo postawienie takiego kościółka nie było skomplikowane. Oglądający schemat budowy ściany, która tworzyła jakby osobne prostokątne elementy łączone potem z innymi, mieliśmy wrażenie że do dziś korzysta się z podobnych rozwiązań technicznych w … Ikei. Wszystko można spakować do płaskich pudełek i złożyć w dogodnym dla siebie miejscu. Ach, ten skandynawski design.

1-18

2-15

3-16

4-11

5-8
Koniec dnia. Wertujemy przewodnik, sprawdzamy kalendarz. Ile jeszcze dni nam zostało? Co zobaczyć? W końcu po burzy mózgów, plusowaniu i minusowaniu, postanawiamy odpuścić Bergen. Dolecieć tam można samolotem prosto z Polski, więc postanawiamy zostawić je sobie na przedłużony weekend. Samo miasto i okolice są tak atrakcyjne w opisie, że ‚zjedzą’ nam za dużo czasu tej wyprawy. Skreśliliśmy też inną turystyczną atrakcję – Drogę Trolli. Serpentynami górskimi jeździliśmy, trudno, tych nie pokonamy. Za to zabierzemy Was …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *