Allemannsretten

Norwegia to wspaniały kraj. Ma ogromne połacie nieskażonej przyrody a do tego obowiązuje tu prawo nazwane Allemansretten. Oznacza ono w dużym skrócie, że korzystanie z przyrody, w tym biwakowanie przez jedną noc, a także zbieranie jagód, grzybów i kwiatów, jest dozwolone na gruntach państwowych i prywatnych, pod warunkiem że nie narusza prywatności innych. W praktyce oznacza to, że można się rozbić wszędzie w odległości 150 m od zabudowań. Jeżeli jest to teren użytkowany, jak pole, łąka czy działka z zabudowaniami, należy zapytać właściciela o zgodę. W innym wypadku niczyja zgoda nie jest potrzebna.

Korzystamy dziś z tego prawa pierwszy raz. Ostrożnie, bo nasz namiot jest zmotoryzowany. Znaleźliśmy ślepą boczną drogę w lesie i rozbiliśmy obóz.

1-14
Zdarzało mi się już spać kątem tu i tam włączając w to, wstyd przyznać, parki narodowe. Zawsze jednak starałem się przestrzegać dwóch zasad wpisanych w Allmansretten: szanować otoczenie i nie zostawiać po sobie śladów.

Chociaż dzisiaj robimy to samo, ten raz jest jednak inny, tak jak inne jest przemykanie chyłkiem od spaceru.

Norwegia to wspaniały kraj.

Location:Simadalsvegen,,Norwegia

3 myśli nt. „Allemannsretten

  1. Każdy wieczór ostatnimi dniami spędzam czytając o pewnej Rodzince przemierzającej Norwegię i nie jestem w stanie nic innego robić…:))no…prawie :)) Jestem pod ogromnym wrażeniem i nie ukrywam rozpaliliście we mnie nieodparta chęć przeżycia tego co opisujecie. Czyta się z zapartym tchem opisy są lekkie ciekawe pobudzające wyobraźnię. Nasuwa się wiele pytań i nie sposób je jednorazowo zadać, zatem może nastąpi podsumowanie "na żywo" po Waszym powrocie? wielki buziak dla całej trójki , szczególnie dla najmłodszego Włóczykija :)

  2. Przykro mi! :) a właściwie to nie przykro! już w duszy przebieram nogami na samą myśl widoku iskier w oczach jak będziecie opowiadać swoje wrażenia i przeżycia…! z jednej strony chciałoby się powiedzieć Olu Tolku Michale…wracajcie, tęsknimy za Wami…! ale z drugiej strony ciekawość zwycięża co dalej, co dziś,jutro zobaczycie, z jakim wdziękiem opiszecie…Martyna Wojciechowska i Wojtek Cejrowski mogą iść na emeryturę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *